Müşteri Hizmetleri. 0850 333 0686
GeriBİZE ULAŞIN. 0850 333 0686

Motor Yağı Seçimi Nasıl Yapılır?:

Motor yağı motorlu taşıtların tamamında kullanılır. Motor yağları için mantık oldukça basittir. Motorda bulunan dişliler çark şeklinde dönerken birbirlerine sürtünmektedirler. Bu sürtünmelerin etkisiyle de motorda aşınmalar meydana geliyor. İşte motor yağları motorda meydana gelebilecek sürtünmeden kaynaklı aşınmaları en aza indirmek için kullanılmaktadır. Kaygan bir zeminde gerçekleşen çark hareketleri motora hiçbir zarar vermeden turunu tamamlar bu da motorların daha uzun süreli olmasına katkıda bulunur. Peki, amamotor yağlarıolmasaydı ne olurdu? Başka bir çözüm yolu bulunabilir miydi?

Otomotiv dünyasının dev firmaları motor yağlarına herhangi bir alternatif üretememişlerdir. Bu nedenle şu an dünya üzerinde bulunan tüm motorlu taşıtlar motor yağı olmadan uzun bir süre kullanılamaz. Motosiklet, otomobil traktör veya savaş araçlarıgibi bilinen tüm araçlarda motor yağı kullanılır. Motorun bulunmadığı bisiklet ve el arabalarında ise hali ile motor yağı da kullanılmamaktadır.

MOTOR YAĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Motor yağları markalarına ve üreticilerine göre çok çeşitli olmaktadırlar. Özellikle Alman firmaları motor yağı üretiminde dünyada öncü konumdadırlar. Dünyanın en çok tercih edilen motor yağı ise şüphesiz castroldür. Castrolün ürettiği motor yağları tam sentetik motor yağları, yarı sentetik motor yağları ve mineral motor yağları olmak üzere üçe ayrılır. Bu yağların kullanımları araçların özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tam sentetik castrol motor yağı çeşitleri castrol edge ve castrol magnetec stop-start yağlarıdır.

Bu yağların en önemli özellikleri İstanbul gibi sıkışık trafiklerde bile sürekli dur kalk yapmanıza rağmen motorunuzu en iyi şekilde korur ve motor dişlilerinize bir zarar gelmesini engeller. Oluşturdukları koruyucu katmanlar ile motorunuzun aşınmasına mani olurlar. Yarı sentetik castrol motor yağı çeşitleri ise castrol magnatec ve castrol gtx çeşitleridir. Bu motor yağlarının en önemli özelliği ise çamurlaşmaya karşı yüzde 25 dahaiyi koruma sağlamalarıdır. Motorlarda meydana gelebilecek her türlü çamurlaşma bu yağlar sayesinde minimize edilecektir.

Son olarak mineral castrol motor yağları ise castrol gtx lpg ve castrol gtx türleridir. Bunların en önemli özellikleri ise özel yağlama gereksinimlerini maksimum düzeyde karşılamalarıdır.

MOTOR YAĞI ÖLÇÜLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR

Farklı yağlar ne anlama geliyor, arabama hangi yağı kullanmam gereklisorusuna yanıt olarak motor yağlarının tamamında bir ölçü vardır. Bu ölçüler 5 e 40 10 a 40 veya 10 a 30 gibi numaralar ile adlandırılmaktadır. Bu numaraların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını çok az sürücü bilir. Aslında bu numaraların anlamlarını her sürücü bilmelidir çünkü motorun sıcaklık değişikliklerinde zarar görmesini engellemek için motor yağımızın ölçülerini bilmeliyiz. Peki, bu motor yağı ölçüleri neye göre belirlenmektedir yani dev firmalar neden bu yağları numaralar ile adlandırmaktadır?

Motor yağlarının tamamında iki rakam bulunur bunlardan biri yaz sıcaklığında motor yağlarının dayanıklılığını gösterirken diğeri ise kış soğuğundaki motor yağı dayanıklılığınıgösterir. Yani diyelim ki elinizde 5 e 40 motor yağı bulunmakta demek ki motor yağınız yazın 40 c dereceye kadar koruma sağlamakta ve kışın 5 c dereceye kadar koruma sağlamaktadır. Bu sıcaklıkların üstüne veya altına çıkıldığı zaman motor yağınızda donma veya bozulma meydana gelir. Örneğin 5 e 40 motor yağınız ile kışın -10 c derecede trafiğe çıksanız motor yağınız bir süre sonra donacaktır.

MOTOR YAĞI ÖLÇÜLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİRFarklı yağlar ne anlama geliyor, arabama hangi yağı kullanmam gereklisorusuna yanıt olarak motor yağlarının tamamında bir ölçü vardır. Bu ölçüler 5 e 40 10 a 40 veya 10 a 30 gibi numaralar ile adlandırılmaktadır. Bu numaraların ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını çok az sürücü bilir. Aslında bu numaraların anlamlarını her sürücü bilmelidir çünkü motorun sıcaklık değişikliklerinde zarar görmesini engellemek için motor yağımızın ölçülerini bilmeliyiz. Peki, bu motor yağı ölçüleri neye göre belirlenmektedir yani dev firmalar neden bu yağları numaralar ile adlandırmaktadır? Motor yağlarının tamamında iki rakam bulunur bunlardan biri yaz sıcaklığında motor yağlarının dayanıklılığını gösterirken diğeri ise kış soğuğundaki motor yağı dayanıklılığınıgösterir. Yani diyelim ki elinizde 5 e 40 motor yağı bulunmakta demek ki motor yağınız yazın 40 c dereceye kadar koruma sağlamakta ve kışın 5 c dereceye kadar koruma sağlamaktadır. Bu sıcaklıkların üstüne veya altına çıkıldığı zaman motor yağınızda donma veya bozulma meydana gelir. Örneğin 5 e 40 motor yağınız ile kışın -10 c derecede trafiğe çıksanız motor yağınız bir süre sonra donacaktır.

Bunun önüne geçmek için mevsimsel olarak motor yağı türünüzü değiştirmelisiniz ya dabulunduğunuz yerin iklim şartlarını göz önünde bulundurarak bir motor yağı türü seçmelisiniz. Arap ülkelerinde genelde 20 ye 50 motor yağları kullanılmaktadır. Çünkü Arap ülkelerinde mevsim sıcaklıkları belli bir derecenin altına inmemektedir ve aşırı sıcaklıklar mevcuttur. İskandinav ülkelerinde ise tam tersi olarak -20 ye 20 motor yağı en çok tercih edilen motor yağıdır. Bu da o ülkelerdeki aşırı soğuklardan kaynaklanmaktadır.

ARABAMA EN UYGUN MOTOR YAĞINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİM

Araba üreten firmaların tamamı araçların kullanım kılavuzlarını da araçlarla birlikte gönderirler. Her aracın en az bir adet kullanma kılavuzu bulunur ve bu kullanma kılavuzunda aracınızın modeline ve markasına göre firmanın size önerdiği motor yağı çeşitleri bulunur. Örneğin aracınız Toyota Corolla ise size Castrol gtx lpg motor yağını kullanmanız önerilebilir. Bu tür bilgiler kullanma kılavuzunda yer almaktadır. Eğer işinizi garantiye almak istiyorsanız castrolün servislerinden birine giderek aracınıza en uygun motor yağını rehber listesinden öğrenebilirsiniz.

Castrolün rehber listesinde ülkemizdeki tüm araçların motor yağı önerileri bulunmaktadır. Bir diğer çözüm metodu ise internetten aracınızın özelliklerini girerek sizeen uygun motor yağı önerilerini görebilirsiniz. Motor yağı alacağınız zaman internettekihaber yazısıniteliğindeki makaleleri dikkate almalısınız. Bu makalelerden alacağınız bilgiler aracınızın çok uzun yıllar hiçbir sorun çıkarmadan kullanılmasına olanak sağlar. Okuyacağınız bu yazılarınözgün içerikolup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman hiçbir araştırma yapılmadan kulaktan duyma bilgiler ile insanlar yanlış yönlendirilebilmektedir.

KENDİMİZ MOTOR YAĞI SEÇEBİLİR MİYİZ?

Türk milleti olarak işimizi sağlama almak en önemli özelliklerimizden biridir. Her işte garanti yolu seçmek isteriz ve bize göre en garanti yol kendi bildiğimiz yoldur. Motor yağı seçiminde de ülkemizde genelde özgün tercihler yapılmaktadır. İnsanlar kendi bilgi birikimlerine güvenerek araçları için en kaliteli motor yağını belirlemeye çalışmaktalar. Bunu yaparken de baz aldıkları en önemli kriter kendileridir. Tabi ki de motor yağı seçmek için kimsenin görüşünü almamıza gerek yoktur. Kendimiz de bilgilerimiz ışığında aracımız için en uygun motor yağını belirleyebiliriz.

olanak sağlar. Okuyacağınız bu yazılarınözgün içerikolup olmadığına dikkat etmelisiniz. Çünkü çoğu zaman hiçbir araştırma yapılmadan kulaktan duyma bilgiler ile insanlar yanlış yönlendirilebilmektedir.KENDİMİZ MOTOR YAĞI SEÇEBİLİR MİYİZ? Türk milleti olarak işimizi sağlama almak en önemli özelliklerimizden biridir. Her işte garanti yolu seçmek isteriz ve bize göre en garanti yol kendi bildiğimiz yoldur. Motor yağı seçiminde de ülkemizde genelde özgün tercihler yapılmaktadır. İnsanlar kendi bilgi birikimlerine güvenerek araçları için en kaliteli motor yağını belirlemeye çalışmaktalar. Bunu yaparken de baz aldıkları en önemli kriter kendileridir. Tabi ki de motor yağı seçmek için kimsenin görüşünü almamıza gerek yoktur. Kendimiz de bilgilerimiz ışığında aracımız için en uygun motor yağını belirleyebiliriz.

Eğer kendi bilgilerinize güveniyorsanız kimseden yardım almanıza gerek yok. Hemen gidip kendi düşündüğünüz motor yağını satın alabilirsiniz. Yok, eğer ben bu işten anlamam ya da anlarım da işimi garantiye alayım derseniz bu durumda yapmanız gereken yukarıda saymış olduğumuz çözüm yöntemlerinden bazılarını uygulayarak aracınıza motor yağı satın alabilirsiniz. Hiçbir fikriniz olmasa dahi sürekli olarak benzin aldığınız petrol ofisindeki çalışanlardan yardım alabilirsiniz. Onlar her gün sizin gibi yüzlerce müşteriye motor yağı tavsiyesinde bulunuyorlar. Onlara da güvenebilirsiniz.

Motor yağı konusunda ileride bir sıkıntı yaşamak istemiyorsanız araba seçiminize de dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bazı arabalar motor yağı konusunda oldukça hassas olabilmektedir. Yazın kullandığınız motor yağını kışın değiştirmeye kalkışırsanız bu arabalar da ciddi hasarlara neden olabilirsiniz. Bu tip problemlerin önüne geçebilmek için motoru kuvvetli arabalar tercih etmelisiniz.

Örneğin dünyanın en dayanıklı araba markası seçilen Wolksvagen motor konusunda daen iyi motora sahiptir. Motor yağı değişiminden en az etkilenen markadır. Bu nedenle ülkemizde son yıllarda Wolksvagen satışında çok büyük patlamalar yaşanmıştır. Sürekli olarak arabasını servise götürmek istemeyenler bu model arabayı tercih ediyor. Motor yağı belirlerken de wolksvagen aracınıza birçok yağ uyumluluk gösterir. Bu da size çok fazla seçenek sunar ve herhangi bir araştırma yapmanıza gerek kalmaz. Motor yağı motorunuzun ömrünü iki katına bile çıkarabilirken aynı zamanda yarıya da indirebilir. Çoksık karşılaştığımız bir durum olan birkaç yıllık araçlarda motor seviyesi yüzde 70 oran seviyelerine kadar inmektedir.

<< daha az

MOTOR YAĞ(29 ürün)

Stok Kodu :CAST 300 C 2T 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI 2T (İKİ ZAMANLI) 1 LT
40.23TL
34.98TL
%13indirim
40.23TL
34.98TL
Stok Kodu :PO MAXİMA 2050 LPG 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI LPG 2050 1 LT
44.85TL
39.00TL
%13indirim
44.85TL
39.00TL
Stok Kodu :PO MAXİMA 2050 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi MAXİMA 20W50 1 Lt Motor Yağı
44.85TL
39.00TL
%13indirim
44.85TL
39.00TL
Stok Kodu :PO MAXİMA 10W40 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :P.ofisi Maxima 10W40 1 Litre Motor Yağı
44.85TL
39.00TL
%13indirim
44.85TL
39.00TL
Stok Kodu :11999999
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :ELF Turbo Dizel 10w40 1 LT Mmotor Yağı
56.35TL
49.00TL
%13indirim
56.35TL
49.00TL
Stok Kodu :CAST 130 MAGN A3B4 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec 10W40 Benzinli 1 Lt Motor Yağı
56.35TL
49.00TL
%13indirim
56.35TL
49.00TL
Stok Kodu :PO MAXİMA 10W40B 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI 1040 4 LT
124.20TL
108.00TL
%13indirim
124.20TL
108.00TL
Stok Kodu :CAST 130 MAGN A3B4 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec Benzinli 10W40 4 Lt Sentetik Motor Yağı (Yeni Üretim Tarihli)
161.00TL
140.00TL
%13indirim
161.00TL
140.00TL
Stok Kodu :9999999
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Elf Moligraf F1 10W40 4 Lt Motor Yağı
166.75TL
145.00TL
%13indirim
166.75TL
145.00TL
Stok Kodu :SELN 074 10450546
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Petronas Selenia ACT 10W40 4Lt Motor Yağı
175.95TL
153.00TL
%13indirim
175.95TL
153.00TL
Stok Kodu :10999999
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :ELF Turbo Dizel 10W40 4 LT Motor Yağı
178.25TL
155.00TL
%13indirim
178.25TL
155.00TL
Stok Kodu :CAST 230 MAGN B4 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec Dizel 10W40 4 Lt Motor Yağı
181.70TL
158.00TL
%13indirim
181.70TL
158.00TL
Stok Kodu :PO MAXİMA 05W40 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI 0540 1 LT
51.75TL
45.00TL
%13indirim
51.75TL
45.00TL
Stok Kodu :PO MAXİMA 05W40 03
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Maxima 5W40 3Lt Motor Yağı
134.55TL
117.00TL
%13indirim
134.55TL
117.00TL
Stok Kodu :SELN 083 1092T150
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :MOTOR YAGI -WR- 0540 3,2 LT
171.35TL
149.00TL
%13indirim
171.35TL
149.00TL
Stok Kodu :ELF MOLİGRAF F1. 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Elf Moligraf F1 5W-40 4 Litre Motor Yağı
184.00TL
160.00TL
%13indirim
184.00TL
160.00TL
Stok Kodu :CAST 150 EDGE TU 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge 5W40 4 Lt Motor Yağı
270.25TL
235.00TL
%13indirim
270.25TL
235.00TL
Stok Kodu :PO MAXİMA 05W30 CX 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Maxima CX Partiküllü 5W30 1 LT Motor Yağı
56.35TL
49.00TL
%13indirim
56.35TL
49.00TL
Stok Kodu :CAST 140 MAGN A5 01
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec 5W-30 A5 - 1 Litre
62.10TL
54.00TL
%13indirim
62.10TL
54.00TL
Stok Kodu :SELN 085 11571619
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Selenia M.Power Partiküllü 5W30 1 Lt Motor Yağı
70.15TL
61.00TL
%13indirim
70.15TL
61.00TL
Stok Kodu :SELN 085 11573701
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Selenia M.power Partiküllü 5W30 2 Lt Motor Yağı
145.44TL
101.00TL
%30indirim
145.44TL
101.00TL
Stok Kodu :05W30 CX 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Petrol Ofisi Maxima 5W30 4Lt
148.35TL
129.00TL
%13indirim
148.35TL
129.00TL
Stok Kodu :CAST 140 MAGN 04.
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Magnatec 5W30 A5 4 Lt Motor Yağı (Yeni Üretim Tarihli)
192.05TL
167.00TL
%13indirim
192.05TL
167.00TL
Stok Kodu :SELN 085 1412T150
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Selenia Wide Range Partiküllü 05W30 3.2 Lt Motor Yağı
197.80TL
172.00TL
%13indirim
197.80TL
172.00TL
Stok Kodu :ELF EVOLUTİON FULTECK 05LT 05W30 C
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Elf Evolution Partiküllü 5W30 5 Lt Motor Yağı
235.75TL
205.00TL
%13indirim
235.75TL
205.00TL
Stok Kodu :CAST 150 EDGE TU LL FST 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge Partiküllü 5W30 4 Lt Motor Yağı (Yeni Üretim Tarihli)
285.20TL
248.00TL
%13indirim
285.20TL
248.00TL
Stok Kodu :CAST 240 MAGN-C2 04
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge Partiküllü 5W30 5 Lt Motor Yağı
334.65TL
291.00TL
%13indirim
334.65TL
291.00TL
Stok Kodu :ELF PERFORMANCE 07LT 15W40 HDX
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Elf Perfo HDX 200 15W40 - 7 Litre
201.25TL
175.00TL
%13indirim
201.25TL
175.00TL
Stok Kodu :EDGE 0W-30 4X4L Ti TU
Parça Tipi : Muadil yedek parça
Tedariçi Açıklaması :Castrol Edge 0w30 - 4 Lt - Benzinli Dizel Motor Yağı
420.00TL
237.00TL
%43indirim
420.00TL
237.00TL

* Orijinal Yedek Parça Fiyatları tavsiye edilen perakende satış fiyatlarıdır ve marka distribütöründe olabilecek fiyat politikası değişiklikleri nedeniyle ilgili fiyatlar gün içerisinde farklılık gösterebilir.